Kim jest rzecznik patentowy?

A powiedz mi kochana wnuczko, czym w ogóle zajmuje się ten rzecznik patentowy? Czy będą z tego jakieś pieniążki? – takim pytaniem, po ponad roku opowiadania rodzinie o aplikacji rzecznikowskiej, zaskoczył mnie ostatnio mój dziadek. „A wiesz, bo kiedyś tak się mówiło, że sędzia jeździ do pracy rowerem, prokurator tramwajem, a adwokat mercedesem”. Byłam trochę w szoku, ale na spokojnie wytłumaczyłam mu co i jak.

Mój dziadek nie jest pierwszą osobą, która zadaje mi takie pytanie. Przy ostatniej mojej wizycie w Urzędzie Patentowym postanowiłam zapytać swoich obserwatorów na instastories czy wiedzą czym zajmuje się rzecznik patentowy. Ponad połowa osób zaznaczyła, że nie! Stwierdziłam wtedy, że założę bloga i postaram się przybliżyć ten super zawód innym ludziom.

Zawód z ponad 100-letnią historią

W grudniu 1918 roku Józef Piłsudski wydał Dekret tymczasowy o Urzędzie Patentowym, który poruszał kwestie pełnomocników, którzy mogą przed nim występować.

Obecnie kwestie te reguluje ustawa o rzecznikach patentowych z 11 kwietnia 2001 r. Zgodnie z nią rzecznikiem patentowym może zostać osoba, która „ukończyła magisterskie studia wyższe o kierunku przydatnym do wykonywania zawodu rzecznika patentowego, w szczególności techniczne lub prawnicze”. Jest to katalog otwarty. Jeżeli chcesz zostać rzecznikiem, ale skończyłeś inne studia niż prawnicze czy techniczne, najlepiej będzie skontaktować się z Polską Izbą Rzeczników Patentowych, z pewnością udzieli Ci pomocy w tym zakresie.

Czym może zajmować się rzecznik patentowy?

Zgodnie z ustawą rzecznik patentowy może występować jako pełnomocnik przed Urzędem Patentowym, przed sądami i organami orzekaj w sprawach własności przemysłowej, czyli w kwestiach dotyczących wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych oraz topografii układów scalonych, a także znaków towarowych, nazw handlowych i oznaczeń geograficznych oraz w sprawach z zakresu zwalczania nieuczciwej konkurencji. Jeśli powyższe wyliczenie brzmiało dla Ciebie jak jeden wielki bełkot, nic się nie martw, będą wpisy na każdy ten temat!

Rzecznik nie może występować jako pełnomocnik w postępowaniu karnym i karnym skarbowym.

Zakres obowiązków

W zakresie obowiązków rzecznika leży m.in. świadczenie pomocy zarówno prawnej, jak i technicznej. Na podstawie swojej wiedzy i doświadczenie powinien móc nie tylko udzielić porad czy konsultacji prawnych, czy sporządzić pismo procesowe, ale także musi umieć opracowywać opisy techniczne zgłoszeń, czy prowadzić poszukiwania dotyczące stanu techniki. To nie są proste zadania i wymagają lat ciężkiej pracy i nauki, aby nie wprowadzić klienta na minę.

Obecnie trwają prace nad nowymi przepisami ustawy o rzecznikach patentowych i kwestii reprezentacji klientów w sprawach dotyczących praw autorskich. Bo jakby nie patrzeć, w naszej pracy bardzo często te kwestie są powiązane np. z naruszeniami praw do znaków towarowych czy wzorów przemysłowych. Gdy będzie wiadomo coś więcej, na pewno się o tym ode mnie dowiesz.

No dobra, jest adwokat, radca prawny… gdzie w tym zestawieniu jest rzecznik?

Rzeczników patentowych w Polsce w 2018 r. było 932. Na dzień dzisiejszy, zgodnie z listą na stronie Izby jest łącznie 163 aplikantów rzecznikowskich. Dla porównania w 2018 r. adwokatów i radców prawnych było łącznie ok. 52 tys. (!), a aplikantów dodatkowe kilka tysięcy. Także tak 😊

Wiele osób pyta jak ten zawód wygląda jeśli chodzi o adwokatów, radców, czy to jest to samo, odrębne, jak wygląda kwestia uprawnień.

W dużym skrócie: jest zawód adwokata, radcy prawnego i jest rzecznik patentowy. Może on mieć również uprawnienia adwokata, czy radcy prawnego. Nic nie stoi na przeszkodzie w posiadaniu dwóch tytułów.

Co najpierw?

Ja wybrałam najpierw aplikację rzecznikowską. Długo nad tym myślałam, ale rozmawiałam z wieloma osobami, które mają oba tytuły i doszłam do wniosku, że najlepiej jak zacznę od tej. W jej programie jest przewidziane mnóstwo czasu na naukę zagadnień dotyczących prawa własności przemysłowej i kwestii technicznych. Na innych aplikacjach godzin o prawie własności intelektualnej jest bardzo mało, a mi zależało, żeby jak najlepiej zgłębić te kwestie.

Na początek wybrałam tę drogę, czas pokaże co dalej.

Można dalej cisnąć i zrobić uprawnienia Europejskiego Rzecznika Patentowego, ale to jest już grubsza sprawa, o czym z pewnością będę tutaj jeszcze pisać.

P.S. Adwokaci i radcowie obecnie mogą również rejestrować znaki towarowe, nie mogą zajmować się wynalazkami, wzorami użytkowymi czy przemysłowymi. Trwają prace nad przepisami, aby mogli oni również być pełnomocnikami w sprawach wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Ci bardziej zawód rzecznika patentowego, a tych, którzy się zastanawiają nad zdobyciem tego tytułu serdecznie zapraszam do lektury poradnika, co zrobić żeby się na tą aplikację dostać. Jeżeli to jest Twój znajomy, będę wdzięczna jeżeli udostępnisz mu ten wpis.

W przypadku dodatkowych pytań, serdecznie zapraszam do kontaktu na adres: klaudia@patentnamode.pl.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej szczegółów zapraszam do odwiedzenia poniższych stron:

  1. Główna strona Polskiej Izby Rzeczników Patentowych
  2. Strona na FB PIRP-u
  3. Strona Urzędu Patentowego RP

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Klaudia Wierzbicka

Klaudia Wierzbicka

Nazywam się Klaudia Wierzbicka i jestem aplikantem rzecznikowskim oraz business managerem Instytutu Prawa Mody. W swojej pracy zajmuję się głównie zagadnieniami związanymi z prawem własności przemysłowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top